Podróże z klasą

Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała 20 000 zł dotacji celowej z budżetu państwa na realizację dwudniowej wycieczki w ramach programu "Podróże z klasą". Wycieczka ta jest doskonałą okazją do zgłębiania najnowszej historii Polski, odwiedzając miejsca związane z wydarzeniami, które kształtowały naszą przeszłość.

 

Uczniowie Technikum Edukacji Innowacyjnej w Łodzi wyruszyli na edukacyjną wyprawę do Gdańska, gdzie przez dwa dni będą odkrywać istotne miejsca naszej historii:

 

• Dzień pierwszy: Zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności oraz Westerplatte.

• Dzień drugi: Wizyta w Muzeum Bursztynu i na ORP Błyskawica.

 

W wycieczce bierze udział 25 uczniów oraz 3 opiekunów.

    

To były niezapomniane dwa dni. Uczniowie Technikum Edukacji Innowacyjnej w Łodzi w ramach projektu "Podróże z klasą" mieli okazję wziąć udział w wycieczce do Gdańska i Gdyni. Wycieczka miała na celu przybliżyć uczniom najnowszą historię Polski. Swoją wędrówkę rozpoczęli od zwiedzania Westerplatte, miejsca, gdzie zaczęła się II wojna światowa. Jest to miejsce szczególne nie tylko dla historii Polski, ale historii Europy i świata. Bohaterska obrona Westerplatte, prowadzona przez przeszło 200 żołnierzy, trwała aż 7 dni - to symbol ogromnej odwagi i patriotyzmu, który towarzyszył Polakom aż do końca wojny.

 

Kolejnym punktem zwiedzania był spacer po Gdańsku - mieście o długiej i ciekawej historii, które los rzucał raz w stronę Polski, raz w stronę Niemiec. Przepiękne kamienice, fontanna Neptuna, Brama Żuraw (XV-wieczny dźwig portowy). Wszyscy uczestnicy wycieczki byli zauroczeni Gdańskiem. Z uwagi na to, że Gdańsk jest światową stolicą bursztynu, to nie mogło ich zabraknąć właśnie w Muzeum Bursztynu, które znajduje się w nowej, przestronnej siedzibie (w Wielkim Młynie). Pierwszy dzień minął szybko, późnym popołudniem wyjechali z Gdańska na nocleg do niedalekiego Mikoszewa.

 

Drugi dzień wycieczki zaczęli od Europejskiego Centrum Solidarności. To było niesamowite przeżycie. Gdańsk to miejsce narodzin Solidarności – związku zawodowego, ale i ogólnonarodowego ruchu, który sprzeciwił się władzy komunistycznej, do którego przyłączyły się miliony Polaków. Choć brutalnie stłumiony, znacząco przyczynił się do obalenia komunizmu nie tylko w Polsce, ale i w całym bloku wschodnim. Dzięki wizycie w ECS mogli wziąć udział w podróży w czasie. Wystawy pokazały im, jak tworzyła się Solidarność, z jakimi problemami borykała się ta organizacja, jakie konsekwencje ponieśli jej działacze. To była niezwykle wzruszająca i ciekawa lekcja historii, która pokazała, że warto być wytrwałym i nie poddawać się w walce o wolność.

 

Ostatnim zaplanowanym punktem było zwiedzanie ORP Błyskawicy - najstarszego zachowanego niszczyciela – weterana II wojny światowej i jedynego bojowego okrętu alianckiego, który uczestniczył aktywnie w działaniach przez cały okres wojny. Po zwiedzaniu, udali się na krótki spacer na plażę, aby pożegnać się z morzem.

 

Do Łodzi wrócili późnym wieczorem. Zmęczeni ale szczęśliwi, że mieli okazję spędzić ze sobą te dwa dni i dowiedzieć się tylu ciekawych i ważnych rzeczy.

 

Jedno wiedzą na pewno - wrócą tam jeszcze!